GEORG FUHG – RZEŹBIARZ Z PIENIĘŻNA

b_150_100_16777215_00_images_ziemiabraniewska_06.JPG Urodzony w Pieniężnie w rodzinie właściciela miejscowej cegielni, został znanym wschodniopruskim rzeźbiarzem. Mieszkał w Królewcu a jego dzieła przed wojną można było podziwiać w Braniewie, Pieniężnie, Ornecie oraz wielu miastach Prus Wschodnich. Po wojnie tworzył w Niemczech. W Braniewie jego rzeźby znalazły się na nieistniejących już: pomniku poległych braniewian w I wojnie światowej oraz na kościele gimnazjalnym.

Urodził się w dniu 29.10.1898 r. w Pieniężnie. Ojciec August Fuhg od 1905 r. był właścicielem cegielni przy ul. Braniewskiej, produkującej cegłę z piaskowców wapnistych, z której wybudowano, m.in. koszary w Braniewie. Wychowaniem zajmowała się matka Maria z domu Graw. Po śmierci matki, gdy miał 10 lat, jego macocha miała mu podobno dać garnek z gliną, dzięki czemu nauczył się sztuki modelowania. Być może jednak inspiracja wzięła się od ojca, w końcu właściciela cegielni, w której młody Georg obserwował modelowanie gliny. Po ukończeniu szkoły podstawowej na prośbę ojca dostał się w 1913 r. do preparandy w Tucholi na Pomorzu, gdzie ukończył kurs nauczycielski w 1919 r. Ponieważ w tym czasie nie było prawie żadnych możliwości zatrudnienia dla pedagogów, początkowo pomagał ojcu w fabryce. Zwyciężyła jednak pasja do sztuki. Ze spokojnego wschodniopruskiego miasteczka Mehlsack mimo protestu ojca przeniósł się do wielkiego Królewca. Tam, w latach 1922-1925 uczęszczał do Prowincjonalnej Szkoły Artystyczno-Handlowej (Provinzial-Kunst- und Gewerkschule Königsberg). Pobierał naukę u Hermanna Bracherta (1890-1972) – wybitnego niemieckiego rzeźbiarza zajmującego się obróbką kamienia naturalnego, metalu i bursztynu.  Po ukończeniu szkoły pozostał już na stałe w Królewcu i w 1927 r. jako niezależny rzeźbiarz miał tam swoją pierwszą wystawę. W 1929 r. ożenił się z Käte Wölki (?-1968), z którą przeżył prawie 40 lat i miał dwoje dzieci. W tym samym roku miał wystawę w Berlinie. W 1932 r. przeprowadził się do własnego domu w Amalienau - dzielnicy willowej Królewca. Pracował nad różnymi projektami i wystawami w całych Prusach Wschodnich. Później nastąpiły liczne zamówienia publiczne i prywatne, dlatego jego prace można było znaleźć w wielu miastach Prus Wschodnich, jak nagrobki w Beynuhnen (Czernyszewka), Labiau (Polessk) i Insterburgu (Czerniachowsk), pomniki żołnierzy w Giżycku i Węgorzewie, czy prace w kościołach w Ornecie, Pieniężnie i Braniewie. W samym Królewcu był jego 28 rzeźb, tam też powstał pomnik filozofa Johanna Georga Hamanna (1730-1788).

Ciąg dalszy na stronie Ziemia Braniewska pod linkiem https://braniewo.com.pl/wiadomosc,13613,georg-fuhg-rzezbiarz-z-pieniezna.html

.